Kurumsal

Hakkımızda

Hakkımızda

PENDİK YELKEN KULÜBÜ
Deniz ve Yelken tutkusunu içinde hisseden her yaştan katılımcılarımız, tecrübeli eğitmenlerimiz eşliğinde, donanımlı tekne ve ekipmanlarımızdan faydalanarak yelken dünyasının değerli bireyleri arasına katılmaktadır.


HİKAYEMİZ :

Pendik’in ilk yelken kulübü Pendik Yelken, 1960’li yıllarda kuruldu. Daha o tarihlerde kendine özgü “semt kulübü” kültürü sayesinde diğer İstanbul kulüplerinden farklılaştı. Pendik’te yelkeni ve deniz sporlarını teşvik eden kulüp aynı zamanda sporcu yetiştirerek bölgesel ve ulusal müsabakalara sporcu yolladı ve başarılar elde etti.
90’lı yılların başında kent ile denizin arasına bir bıçak gibi giren sahil yolunun yapılması, büyük endüstriyel kuruluşların yöresine gelmesi ve Tuzla Tersanesinin kurulması ile büyük bir kültürel ve sosyo-ekonomik değişim geçiren Pendik’in Yelken Kulübü de bu durumdan etkilendi ve kentin denizden uzaklaşmasına paralel olarak kulüp atıl hale geldi.
Türkiye’nin önde gelen marinalarından birisinin sahilinde inşa edilmesiyle denize tekrar yüz çevirmeye başlayan Pendik içerisinden çıkan bir grup deniz ve yelken tutkunu Pendik Yelken Kulübünü 2010 yılında tekrar ayağa kaldırmak için çalışmalar başlattı.